Sociální služby
Název sociální služby
Služby sociální péče, pomoc při sebeobsluze, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, psychoterapie, pomoc při prosazování práv a zájmů, výchovné, vzdělávací a aktivizační služby, stravování, sociální poradenství.
Popis základních činností poskytované služby
- Pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu.
- Poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy.
- Výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti.
- Sociální poradenství:
- Základní sociální poradenství směřuje k pomoci při řešení nepříznivé sociální situace rodičů, zákonných zástupců a opatrovníků klientů, podávání informací o možnostech výběru služeb dle potřeb klientů, o možných dávkách pomoci v hmotné nouzi a dávkách sociální péče, vyřizování důchodů, o právech a povinnostech klientů a jejich zákonných zástupců či opatrovníků apod.
- Odborné sociální poradenství spočívá ve zprostředkování kontaktu s úřady, pomoci při vyřizováni běžných záležitostí, pomoci navázání nebo k upevnění kontaktu s přirozeným prostředím. Další forma odborného sociálního poradenství, která se běžně praktikuje je krátkodobé půjčování kompenzačních pomůcek, zajišťování odborných vyšetření klientů odborníky, psychology, SPC, doprovod klientů k lékařskému vyšetření atd.
- Zprostředkování kontaktu se společenským prostředím podporuje sociální začleňování klientů a praktikuje se mnoha různými formami:
- Návštěvy divadel, kina, výstav, knihovny, škol apod.
- Jednodenní i vícedenní výlety do přírody, poznávání našeho města, okresního i krajského města
- Družební setkávání s jinými organizacemi, kluby
- Společné nákupy s pracovnicemi sociálních služeb (potřebné pomůcky, potraviny k přípravě pohoštění atd.)
- Oslavy narozenin klientů a svátků za účasti rodinných příslušníků
- Účast na městských akcích
- Aktivní účast na akademiích, přehlídkách obdobných zařízení z celé republiky, kde se prezentujeme vlastním kulturním programem
- Sociálně terapeutické činnosti, které našim klientům poskytujeme, vedou k rozvoji nebo alespoň udržení osobních schopností a dovedností, které umožňují a podporují sociální začleňování klientů.
- Reflexní terapie - přirozená komplexní a účinná metoda, která pomáhá ke zmirňování nebo odstraňování bolestí a nepříjemných pocitů, pomáhá udržovat fyzickou rovnováhu organismu. Je velice důležitá také jako prevence pozdějších obtíží.
- Doteková terapie - dodává pocit tepla, jistoty, lásky. Hlazení a uvědomělá masáž bolestivých míst přináší úlevu, obnovuje životní sílu.
- Rehabilitační a relaxační cvičení - polohování, psychoregulační cvičení, jízda na ortopedu, pohyb v bazénu v létě i v zimě, cvičení na velkém míči, posilování na vhodném přístroji (veslo).
- Hipoterapie - je komplexní rehabilitační metoda pro pohybově i mentálně postižené. Kůň má uklidňující účinek i pro psychicky postižené. Přenášením pohybu koňského hřbetu na lidské tělo dochází ke stimulaci centrálního nervového systému. Hipoterapii zajišťuje Jezdecký klub Nanka, který má k tomu oprávnění a podmínky.
- Aromaterapie - prevence nemocí a celková obnova harmonie těla pomoci esenciálních olejů, účinná metoda při respiračních chorobách.
- Ergoterapie - jsou to pracovní činnosti různého druhu pro praktický život (práce v kuchyňce s potravinami, stolování, úklid pomůcek, ošetřování květin, úklid ve společných prostorách, drobné práce na zahradě a v okolí budovy, pomoc v prádelně, práce v terapeutické dílničce - tkaní na stavu, práce na ponku, práce s přírodninami, keramickou hlínou, drátkování a mnoho dalších činností.
- Arteterapie - volný výtvarný projev, vyvolaný na základě prožitků, pocitů. Uplatňují se různé výtvarné techniky (malování na sklo, ubrousková technika, batikování, malování na kameny, koláže a další).
- Muzikoterapie - vnímání hudby, hudebně pohybové činnosti, zpěv. Pomáhá při práci, pohybu, zvyšuje psychickou koncentraci a duševní rozvoj.
- Dramaterapie - volná dramatizace, dramatizace pohádek, písní, říkadel, napodobování různých lidských činností. Pomáhá rozvíjet spontánnost, tvořivost, dobrou náladu, uvolňuje psychické napětí, rozvíjí komunikativní schopnosti atd.
- Pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí klientům a jejich rodinám.
Fakultativní činnosti
- Pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, nácvik dovedností péče o vlastní osobu (hygienické návyky, stravovací návyky, svlékání, oblékání, obouvání, čištění zubů apod.). Tyto činnosti vedou k soběstačnosti a nezávislosti na druhých osobách.
- Podpora vytváření a zdokonalování základních pracovních návyků a dovedností (urovnávání a uklízení hraček, vlastního prádla, botů, správné držení příboru, tužky, nůžek atd.). I tyto činnosti směřují k soběstačnosti a nezávislosti.
- Zabezpečujeme logopedickou péči odbornou klinickou logopedkou. Provádí se přímá náprava řeči i alternativní komunikace.
- Pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu, soběstačnosti a dalších činností vedoucí k sociálnímu začlenění (např. česání, péče o nehty, úprava oblečení atd.).
- Podpora vytváření a zdokonalování základních pracovních návyků a dovedností (např. příprava pohoštění při oslavách, návštěvách).
- Zdokonalování komunikace - rozšiřování slovní zásoby, alternativní komunikace, znaková řeč.